24.8 C
Shtip
spot_img
65 ПОСТОВИ

ВоШтип

Паркот во населба Баби повторно мета на хулиганите

Во изминатите денови при чин на хулиганство повторно се оштетени детски реквизити и урбана опрема во паркот Баби. Ова однесување е загрижувачко затоа што се повторува и бара итно...

Подобрена паркинг зона кај ТППЕ во Штип за поголема безбедност и капацитет

Штип, 20.05.2024: На улица „Пиринска“, непосредно до Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) во Штип, успешно е завршена рехабилитацијата на постоечката паркинг површина. Проектот вклучуваше поставување на нов асфалтен слој на...

ЕУ ги повикува Скопје и Атина да се придржуваат кон договорот за промена на името

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Euractiv“ дека Договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора да биде спроведен од „сите страни“ и со „добра...

Колумна: Македонскиот јазик – мост за меѓусебно разбирање во Македонија

Говори во кои се набројуваат различните етникуми се секојдневие во Македонија. Во политиката речиси и да не постои излагање, во кое покрај македонците, не се споменуваат и албанците, ромите,...

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот. Оваа иницијатива е дел од...

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без електрична енергија. Како резултат, сите...

Subscribe to our magazine

━ popular

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...