34.9 C
Shtip
spot_img
83 ПОСТОВИ

ВоШтип

Лидл отвора два нови маркети во Штип: Прва локација во автобуската станица

Светски познатиот малопродажен синџир Лидл ќе се прошири со две нови продавници во Штип, потврдуваат извори од компанијата. Првата локација ќе биде сместена во просторот на сегашната автобуска станица,...

Најновите Иновации во Стоматолошката Технологија: 3Д Томографија на Забите и во Штип

Отсега и во Штип во Стоматолошка Ординација Др.Денков. 3Д томографијата на забите е метода за сликање која овозможува добивање тродимензионални слики од забите и околинските структури. Оваа техника користи серија...

Ограбена градската црква Свети Никола во Штип: Одземени пари

Во организирана кражба, градската црква Свети Никола во Штип беше мета на грабежот каде што биле одземени пари. Несреќниот настан се случил на 12 јуни, точно во 12:30 часот....

Напуштена куќа во центарот на Штип – легло на змии, стаорци и други штетници

Исплашените граѓани бараат итно решение Во срцето на Штип, на улицата Тодор Чучков, се наоѓа напуштена куќа која претставува сериозна опасност за жителите на околината. Оваа куќа, оставена на милост...

Иницијатива за нов ветропарк меѓу Карбинци, Штип и Радовиш за подобра енергетска ефикасност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и иден Премиер на Република Македонија, најави планови за поставување на нов ветропарк во регионот помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш. Оваа стратегиска инвестиција цели...

Младиот фудбалер Александар Нехтенин доби покана за македонската репрезентација до 16 години

Младиот талент од школата на ФК Брегалница, Александар Нехтенин, доби значајно признание за своите одлични настапи на теренот со покана од селекторот Раде Каранфиловски да учествува на кампот за...

Subscribe to our magazine

━ popular

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...