20.3 C
Shtip
spot_img

Живот

ВМРО-ДПМНЕ најавува економски пресврт

Економски пресврт најавува партијата која освои најмногу гласови на...

СО ЧАНТА ПАРИ ПО ЛЕБ: Аргентинците се потешко се справуваат со огромната инфлација од 287%

Цените во Аргентина пораснаа толку драматично во последните месеци...

Добра вест за несоница, мала дневна промена може да го подобри сонот

Недоволниот и неквалитетен сон е поврзан со многу болести....

Нови Детали: На ниту една трага од службениот автомобил нема ДНК од Данка

Српскиот портал „Нова.рс“ известиле дека досега се извештачени повеќе од 400...
spot_imgspot_img

━ последно објавени

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...