20.3 C
Shtip
spot_img

Во Општина Штип за претседателските избори излезноста е 29,30 проценти, а за парламентарните 25,73 отсто

Се тече мирно во најдобар ред, убик апаратот е во одлична состојба и сме задоволни сега за сега. До сега гласаат и за парламентарните и за претседателските паралелно, нема опструкција, изјави Гацов.

На територија на Општина Штип своето право на глас за претседателските избори го исполниле 29,30 проценти, а за парламентарните избори 25,73 отсто, информира претседател на ОИК Штип.

МИА го посети избирачкото место 2300, претседателката на Избирачкиот одбор, Сања Гацов вели дека поголема излезност очекуваат во попладневните часови

-Во избирачкото место 2300 до сега се се одвива во најдобар ред имаме добра излезеност очекуваме поголема излезност во попладневните часови. Се тече мирно во најдобар ред, убик апаратот е во одлична состојба и сме задоволни сега за сега. До сега гласаат и за парламентарните и за претседателските паралелно, нема опструкција, изјави Гацов.

На избирачките места во Општина Штип претседателите потврдуваат дека избрирачкиот процес се одвива во најдобар ред без никакви проблеми, со што очекуваат дека ќе заврши и така.

Речиси 30 отсто од гласачите го остариле своето право на глас до 13 часот, потврија и од изборното место 2295 во основното училиште „Ванчо Прќе”. Очекуваат излезноста да се зголеми во попладневните часови.

Инаку во Штип денеска работат дел од фабриките и конфекциите, па затоа се очекува поголема излезност на двојните избори во попладневните часови. Според податоците на ДИК во третата изборна единица граѓаните гласаат и за избор на претседател и на пратеници. Разликата од неколку процентни поени се појавува, бидејќи има избирачи кои наполниле 18 години за Парламентарните избори.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img