20.3 C
Shtip
spot_img

Операција Бумеранг: „Боки 13“ започна правна офанзива против поранешни функционери – името на Зоран Заев се наоѓа во секоја пријава на Јовановски

Во драматичен пресврт на настаните, Бојан Јовановски, надалеку познат како „Боки 13“, ја ескалира својата правна битка поднесувајќи кривични пријави против група поранешни функционери, директори и јавни личности. Наводите, обелоденети по распитот во Јавното обвинителство, означуваат значаен развој во она што Јовановски го нарече „Бумеранг“.

Наводи кои опфаќаат различни прекршоци

Обвиненијата на Јовановски опфаќаат спектар на прекршоци, од злоупотреба на службените овластувања до изборни малверзации и измами. Во изјавата за новинарите, тој ја оцрта кривичните дела на злосторствата наведени во кривичните пријави. Тие вклучуваат, но не се ограничени на:

  • – Злоупотреба на службената положба: Наводи за користење овластувања за лична корист.
  • – Изборни нерегуларности и измами: Обвинувања за изборни малверзации и измами.
  • – Незаконско политичко финансирање: тврдења за незаконска финансиска поддршка на политичка партија
  • – Злоупотреба на јавни набавки и средства: Наводна злоупотреба на јавни ресурси.

Цели од висок профил во правната вкрстување

Меѓу најистакнатите личности именувани во правната офанзива е и Вилма Русковска, поранешна шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал. Јовановски покрена обвиненија против Русковска, меѓу кои злоупотреба на службената положба, поткуп и наводи за тортура.

Понатаму, правниот напад се протега и на повисоките ешалони на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), при што се вмешани сите генерални секретари на партијата. Имено, поранешниот претседател на СДСМ и екс-премиер, Зоран Заев, се наоѓа заплеткан во скоро сите обвинувања, факт што го потенцира Јовановски, кој тврди дека Заев има постојано присуство во обвиненијата.

Докази и правна стратегија

Владимир Туфегџиќ, кој го застапува Јовановски, ја расветли доказната основа во која се потпираат наводите. Тој откри дека доказите првенствено се состојат од електронски комуникации, најверојатно текстуални пораки или е-пошта. Јовановски има намера да даде детални објаснувања за овие размени во писмена форма, што дополнително ќе го зацврсти неговиот правен став.

Како што се одвива правната битка, сите очи се вперени во последиците од наводите на Јовановски. Со налетот на обвинувања насочени кон клучните фигури во политичкиот и судскиот пејзаж на Македонија, последиците се подготвени да одекнат низ коридорите на власта.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img