20.3 C
Shtip
spot_img

Најскапиот „Bentley“ досега, ги има само 16 примероци, чинат цели 2,3 милиони

Најскапиот Бентли досега е кабриолетот Batur – тој е исто така еден од најмоќните автомобили со SUS мотор кој доаѓа од Велика Британија. Ова е третата генерација на Batur, а е нарачана од Mulliner, одделот за изградба на каросеријата на брендот Bentley. Ќе биде изработен во само 16 примероци, а секој од нив ќе биде персонализиран и ќе чини повеќе од 2.300.000 евра.

Овој двосед ќе биде едно од последните возила со 6,0-литарски W12 мотор со двојни турбо полначи, бидејќи од летото повеќе нема да го произведува Bentley.

Што се однесува до перформансите, моторот испорачува 720 КС со максимален вртежен момент од 1.000 Nm, а до „100“ треба да достигне за 3,4 секунди, а максималната брзина треба да биде 336 km/h.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img