34.9 C
Shtip
spot_img

Музичка носталгија во Дом на млади: Хитови од 80-тите и 90-тите оживеани во Штип

Во рамките на 39-тото Штипско културно лето, оваа недела ќе се одржи посебен концерт што ќе ги оживее носталгичните звуци од 80-тите и 90-тите години. Настанот ќе започне во 20 часот во „Дом на млади“, каде што Камерен оркестар на Битола ќе изведе некои од најголемите хитови од тој период.

Локалните жители и љубителите на музиката се поканети да уживаат во мелодиите кои ги обележаа две децении, во изведба на еден од најпознатите камерни оркестри во земјата. Организаторите на настанот ветуваат вечер полна со емоции и музички уживање, која ќе ги врати посетителите назад во времето.

„Ова е уникатна прилика за сите генерации да се потсетат на музиката која ги формираше нивните млади години и да создадат нови спомени“, изјави претставник на Општина Штип, која го организира настанот.

Со овој концерт, Штип продолжува да го негува своето културно наследство и да обезбедува разнолик културен програм што го збогатува локалниот живот. Градот ве поканува да бидете дел од оваа музичка вечер која ветува да биде еден од врвните настани на овогодишното издание на Штипско културно лето.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...
spot_img