24.8 C
Shtip
spot_img

Младиот фудбалер Александар Нехтенин доби покана за македонската репрезентација до 16 години

Младиот талент од школата на ФК Брегалница, Александар Нехтенин, доби значајно признание за своите одлични настапи на теренот со покана од селекторот Раде Каранфиловски да учествува на кампот за македонската репрезентација до 16 години.

Кампот, кој ќе се одржи од 10 до 16 јуни во Дојран, е одлична прилика за младиот Нехтенин да ги покаже своите вештини на поголема сцена и да продолжи со својот развој во професионален фудбал. Оваа покана е директен резултат на неговата посветеност, труд и извонредни перформанси на натпреварите.

Неговиот клуб, ФК Брегалница, изрази гордост и задоволство за успехот на младиот играч. „Ние сме изузетно горди на Александар и му честитаме за остварувањето на овој важен чекор во неговата кариера. Веруваме дека ќе продолжи да го подобрува својот потенцијал и да постигнува големи успеси“, изјави претставник на клубот.

Организаторите на кампот исто така го поздравија придонесот на штипскиот клуб во развојот на млади таленти, истакнувајќи дека оваа покана е потврда за квалитетот на работата што се врши во младинските лиги на Македонија. Нехтенин и неговите тренери се подготвени за нови предизвици и исчекуваат со нетрпение настапите на кампот.

Овој настан не само што ќе му овозможи на Александар да ги надгради своите способности, туку ќе биде и важен момент за целата заедница да се потсети на значењето на поддршката за младите спортисти во нивните амбиции да станат професионални играчи.

━ повеќе содржини

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...
spot_img