34.9 C
Shtip
spot_img

Лидл отвора два нови маркети во Штип: Прва локација во автобуската станица

Светски познатиот малопродажен синџир Лидл ќе се прошири со две нови продавници во Штип, потврдуваат извори од компанијата. Првата локација ќе биде сместена во просторот на сегашната автобуска станица, која ќе биде претворена во супермаркет, додека втората локација активно се бара.

Отворањето на новите продавници е дел од планот на Лидл за ширење на својата мрежа во Македонија, нудејќи на локалните потрошувачи пристап до квалитетни производи по конкурентни цени. Реконструкцијата на автобуската станица во супермаркет е значаен економски потег кој се очекува да донесе нови работни места и подобрување на малопродажната инфраструктура во градот.

„Со големо задоволство можеме да потврдиме дека Лидл ќе отвори свои врати на две локации во Штип. Првата локација на сегашната автобуска станица ќе нуди модерен шопинг амбиент и широк асортиман на производи. За втората локација, разговорите сè уште се во тек и ќе информираме јавноста соодветно кога ќе биде финализирано“, изјави претставник на Лидл за порталот VoStip.

Овој проект е позитивно пречекан од локалната заедница, која очекува дека новите продавници ќе придонесат кон зголемување на економската активност и ќе обезбедат поголем избор за потрошувачите. Локалните власти истакнуваат дека ваквите инвестиции се важни за економскиот развој на регионот и дека Лидл ќе донесе значителни бенефиции за жителите на Штип.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...
spot_img