20.3 C
Shtip
spot_img

ДИК: Излезноста се зголемува, поголема заинтересираност за Парламентарни отколку за претседателски избори

До 13 часот пристигнати се податоци за излезност на граѓаните за Претседателските и Парламентарните избори. Од вкупно 2472 избирачки места, со запишани 1.261.526 гласачи, гласале 23,95 отсто, односно 302.158 граѓани.

Најголема излезност за изборот на шеф на државата, може да се забележи во Крива Паланка со 46,44 отсто, додека најмала излезност има во Липково со 3,28 отсто.

На претходните избори во 2019 година имало помала излезност од 3,49 потсо, со што може да се заклучи дека на овие избори имаме поголема заинтересираност. Во однос на првиот круг на Претседателските избори, сега излезноста е помала за 0,7 отсто.

За парламентарните избори досега право на глас имаат остварено 25,84 отсто, односно 312.070 граѓани. Најголема излезност има во Кривогаштани со 48,65 отсто, додека најмала може да се забележи во Маврово и Ростуше со 11,91 отсто. Во споредба со изборите во 2020 година, може да се забележи раст на излезност од 2,03 отсто.

Најголема излезност може да се забележи во Изборната единица 1 со 31,18 отсто и ИЕ3 со 29,18 отсто , понатаму  ИЕ4 со 26,40 отсто и ИЕ5 со 25,04 отсто, а најмал одзив може да се забележи во  ИЕ2 со 23,91 отсто и ИЕ6 со најмала излезност од 16,71 отсто.

Во ДИК  имаат примено вкупно 313 приговори за заштита на личното избирачко право, од кои 105 се усвоени и им е овозможено повторно гласање, 9 приговори се отфрлени како неуредни, додека 40 се одбиени, останува да се обработат останатите.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img