20.3 C
Shtip
spot_img

Грчката амбасадорка ја напушти собраниската сала за време на говорот на претседателката Силјановска

Грчката Амбасадрока Софија Филипиду, ја напушти собраниската сала откако Гордана Силајновска Давковка, новата шефица на државата, за време на заклетавата го кажа старото уставно име на државата без да користи Северна.

Од грчката амбасада за тв 24 велат дека Филипиду, по инструкции на министерството за надворешни работи на Грција, веднаш откако Силајновска ја кажа заклетвата замина од Законодавниот дом.

Гордана Силајновска Давкова имаше свечено обраќање пред пратениците и целиот дипломатски кор и за време на говоротм неколку пати кажа Македонија, а веднаш по свечената изјава замина во Вила Водно каде ќе седне на столчето на досеганшиот претседател Стево Пендаровски.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img