24.8 C
Shtip
spot_img
65 ПОСТОВИ

ВоШтип

Започна партерното уредување во населбата „Леваци“: Градот најавува големи реконструкции

Штип,10.06.2024: Градоначалникот на Штип најави амбициозен план за обнова на инфраструктурата во населбата „Леваци“, започнувајќи со партерно уредување на влезовите од повеќе станбени единици на улицата „Коле Неделковски“. Ова...

Штип воведува комплетна промена на водоводната систем: Проблемите со водоснабдувањето стануваат минато

Градоначалникот на Штип, Иван Јорданов, најави значајни подобрувања во системот за водоснабдување на градот, објавувајќи дека проблемите со водоснабдувањето остануваат во минатото. Од денес, започнала комплетна замена на водоводната...

Штипјанка тешко повредена по пад од електричен тротинет

Во Штип, на велосипедската патека од населбата Сењак кон „8 Ноември“, 38-годишната М.Ј. доживеа сериозни повреди по пад од електричен тротинет. Несреќата се случила додека таа управувала со својот...

ВМРО – ДПМНЕ работи на нов закон за реорганизација на министерствата

ВМРО – ДПМНЕ активно работи на развојот на нов Закон за реорганизација на државната управа, кој вклучува и преструктуирање на некои министерства. Оваа иницијатива има за цел да ја...

Акциска контрола во Штип: Санкционирани 21 мотоциклист

Штип, 02.06.2024: Секторот за внатрешни работи во Штип спроведе специјализирана контрола на мотоциклисти на подрачјето на градот. Во акцијата, која беше насочена кон откривање на прекршоци меѓу возачите на...

Населба Балканска: Ново повеќенаменско игралиште во фокусот на спортската инфраструктура

Населбата Балканска доби модерно повеќенаменско игралиште. Спортската инфраструктура е главен приоритет во развојот на спортот. Најавени се проекти за изградба на повеќенаменски игралишта, спортски сали и други објекти.

Subscribe to our magazine

━ popular

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...