24.8 C
Shtip
spot_img
65 ПОСТОВИ

ВоШтип

Лидл отвора два нови маркети во Штип: Прва локација во автобуската станица

Светски познатиот малопродажен синџир Лидл ќе се прошири со две нови продавници во Штип, потврдуваат извори од компанијата. Првата локација ќе биде сместена во просторот на сегашната автобуска станица,...

Најновите Иновации во Стоматолошката Технологија: 3Д Томографија на Забите и во Штип

Отсега и во Штип во Стоматолошка Ординација Др.Денков. 3Д томографијата на забите е метода за сликање која овозможува добивање тродимензионални слики од забите и околинските структури. Оваа техника користи серија...

Ограбена градската црква Свети Никола во Штип: Одземени пари

Во организирана кражба, градската црква Свети Никола во Штип беше мета на грабежот каде што биле одземени пари. Несреќниот настан се случил на 12 јуни, точно во 12:30 часот....

Напуштена куќа во центарот на Штип – легло на змии, стаорци и други штетници

Исплашените граѓани бараат итно решение Во срцето на Штип, на улицата Тодор Чучков, се наоѓа напуштена куќа која претставува сериозна опасност за жителите на околината. Оваа куќа, оставена на милост...

Иницијатива за нов ветропарк меѓу Карбинци, Штип и Радовиш за подобра енергетска ефикасност

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и иден Премиер на Република Македонија, најави планови за поставување на нов ветропарк во регионот помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш. Оваа стратегиска инвестиција цели...

Младиот фудбалер Александар Нехтенин доби покана за македонската репрезентација до 16 години

Младиот талент од школата на ФК Брегалница, Александар Нехтенин, доби значајно признание за своите одлични настапи на теренот со покана од селекторот Раде Каранфиловски да учествува на кампот за...

Subscribe to our magazine

━ popular

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...