34.9 C
Shtip
spot_img
83 ПОСТОВИ

ВоШтип

Силјановска-Давкова даде заклетва без „северна“, за претседател на Македонија

Новоизбраната претседателка на државата Гордана Силјановска-Давкова ја даде свечената заклетва во Собранието со што и официјално беше инагурирана во шестиот по ред шеф на државата од нејзиното осамостојување.  При давање...

Швајцарскиот изведувач Немо е победник на Евровизија

Швајцарскиот изведувач Немо во финалето за избор на песна на Евровизија, Малме, Шведска, 11 мај 2024 година Швајцарскиот изведувач Немо е победник на изборот за песна на Евровизија што се...

Асфалтирање на ул. „Панко Брашнаров“ во населбата Света Недела: Градот го слушна гласот на граѓаните

Штип, 11.05.2024: Жителите на населбата Света Недела денес се сведоци на значајна подобрувања во својата секојдневна средина, откако започна асфалтирањето на дел од улицата „Панко Брашнаров“. Оваа активност е...

ВМРО-ДПМНЕ најавува економски пресврт

Економски пресврт најавува партијата која освои најмногу гласови на изборите на 8 мај. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да се зголемат даноците за граѓаните, ниту пак јавниот долг.Претседателот на...

Операција Бумеранг: „Боки 13“ започна правна офанзива против поранешни функционери – името на Зоран Заев се наоѓа во секоја пријава на Јовановски

Во драматичен пресврт на настаните, Бојан Јовановски, надалеку познат како „Боки 13“, ја ескалира својата правна битка поднесувајќи кривични пријави против група поранешни функционери, директори и јавни личности. Наводите,...

ИЛОН МАСК И ТЕСЛА ПОД ИСТРАГА: Американскиот обвинител се сомнева дека лажеле за автопилотот

Американските обвинители истражуваат дали Тесла извршил измама со хартии од вредност или онлајн измама со тоа што ги довел инвеститорите и потрошувачите во заблуда за автономните можности на неговите...

Subscribe to our magazine

━ popular

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...