34.9 C
Shtip
spot_img

Ограбена градската црква Свети Никола во Штип: Одземени пари

Во организирана кражба, градската црква Свети Никола во Штип беше мета на грабежот каде што биле одземени пари. Несреќниот настан се случил на 12 јуни, точно во 12:30 часот. Според извештаите, неидентификувани сторители влегле во црквата и одзеле парични средства предвидени за црковни потреби.

Моментално се води полициска истрага за да се утврди идентитетот на сторителите и да се вратат украдените средства. Локалната полициска станица апелира до граѓаните кои можеби имаат какви било информации во врска со случајот да се јават и помогнат во процесот на расветлување на овој грабеж.

Заедницата изрази длабоко вознемирување поради оваа кражба, особено бидејќи се случила во место кое треба да претставува сигурно уточиште и мир за сите верници. Црковните власти истакнаа дека ќе се засили безбедноста околу храмот за да се спречат идни инциденти.

Градската црква Свети Никола е значајна за локалната заедница не само како место на богослужба, туку и како симбол на културното и духовното наследство на Штип. Ваквите настани го потресуваат духот на сите што ги ценат овие вредности.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...
spot_img