24.8 C
Shtip
spot_img

Трагедија во Радовиш: Гром усмрти 20-годишно момче, друго сериозно повредено

31.05.2024: Во срцето на Радовишко, трагедија ја потресе локалната заедница откако 20-годишен младич по име Р.М. од Коџалево загина, а неговиот пријател З.М. (23) беше сериозно повреден од удар на гром. Инцидентот се случил вчеравечер околу 19:30 на ливадата кај местото викано Водовод.

Според извештаите од Полициската станица во Радовиш, несреќата се случила за време на изненадно невреме кое го зафатило регионот. Двете млади лица биле на отворено кога грмотевицата удрила. Р.М. починал на местото на настанот, додека З.М. е пренесен во болница со сериозни повреди и моментално се бори за својот живот.

Локалните власти и хитните служби веднаш реагирале на пријавата, но за жал, младиот Р.М. не можел да биде спасен. Оваа трагична смрт ги потресе граѓаните на Радовиш, кои изразија длабоко жалење за загубата.

Општина Радовиш изрази сочувство кон семејствата на погодените и апелира до граѓаните да останат внатре за време на невреме и да ги следат упатствата за безбедност за време на грмотевици. Воедно, планираат да организираат обуки и кампањи за подигнување на свеста за ризиците и претпазливостите што треба да се преземат за време на лоши временски услови.

Оваа трагедија служи како потсетник за потенцијалните опасности од природните феномени и важноста на претпазливоста и придржувањето кон безбедносните протоколи.

━ повеќе содржини

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...
spot_img