34.9 C
Shtip
spot_img

Големо невреме со дожд и град го зафати тетовскиот регион, што предизвика ризик од струен удар за граѓаните, поради што побарано е исклучување на струјата во целиот град.

Попладневното невреме со интензивни врнежи од дожд и град го зафати Тетово. Улиците се потопени, а сообраќајниот метеж е значителен на патот кон Скопје поради големото количество вода. EVN ќе ја исклучи струјата улица по улица заради опасноста од струен удар.

Невремето, што траеше околу 40 минути, предизвика поплавување на многу куќи и објекти во пониските делови на градот.

Штетите се забележани и во земјоделските култури и во урбаните средини, каде оштетени се кровови, канделабри, настрешници, возила и друго.

На 112 беа пријавени повеќе од 200 случаи на штети, вклучувајќи и оштетени возила, особено на автопатот Скопје – Тетово во општина Желино.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...
spot_img