34.9 C
Shtip
spot_img

Напуштена куќа во центарот на Штип – легло на змии, стаорци и други штетници

Исплашените граѓани бараат итно решение

Во срцето на Штип, на улицата Тодор Чучков, се наоѓа напуштена куќа која претставува сериозна опасност за жителите на околината. Оваа куќа, оставена на милост и немилост на времето, стана прибежиште за различни штетници, вклучувајќи змии и стаорци, кои ја загрозуваат безбедноста на локалното население.

Наскоро, соседите до куќата успеале да уловат змија од видот смок, долга над еден метар, која излегла од дворот на напуштената куќа и се упатила кон нивните домови. Исплашените граѓани сведочат дека ова не е прв пат да видат змии во близина, што дополнително ја зголемува нивната загриженост.

„Ова е вистински кошмар. Не можеме да бидеме мирни во своите домови, постојано сме во страв дека можеме да се соочиме со опасни животни,“ вели еден од соседите, кој сакаше да остане анонимен.

Покрај змиите, напуштената куќа е легло и на стаорци, кои дополнително ја влошуваат состојбата. Граѓаните постојано се жалат на влошени хигиенски услови и зголемен ризик од болести кои ги пренесуваат овие штетници.

Жителите бараат итна интервенција од надлежните органи за расчистување на напуштената куќа и нејзино санирање, со цел да се обезбеди безбедност и спокојство во нивниот кварт. Тие апелираат до општината да преземе мерки за уништување на штетниците и да спречи понатамошно ширење на опасноста.

„Не смееме да дозволиме ваква закана да виси над нашите глави. Време е за акција, пред да се случи нешто посериозно,“ истакнува друг сосед, загрижен за безбедноста на своето семејство.

Останува да се види какви чекори ќе преземат надлежните и дали ќе успеат да ја решат оваа сериозна ситуација која веќе подолго време ги мачи жителите на улицата Тодор Чучков.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...
spot_img