24.8 C
Shtip
spot_img

Намалување на цените на нафтата поради пад на потрошувачката

Цените на суровата нафта паднаа за приближно еден процент во среда, на 22 мај, што беше трет ден по ред на пад, поради очекувањата дека каматните стапки во САД може да не се намалат како што се предвидуваше поради стабилната инфлација.

Цените на фуцерсите за суровата нафта брент опаѓаа за 78 центи, или 0,94 отсто, спуштајќи се на 82,10 долари за барел, додека цените на американската сурова нафта Вест Тексас (WTI) опаѓаа за 74 центи, или 0,94 отсто, на 78,92 долари. И двата одредници опаѓаа за околу еден процент во вторникот.

Причината за притисокот врз цените на суровата нафта е што креаторите на политиката на Федералниот резервен систем (Фед) изјавија дека треба да се чека уште неколку месеци пред да се земе одлука за намалување на каматните стапки. Инвеститорите сега чекаат да видат резултатите од најновиот состанок на Федот кој е закажан за подоцна во среда.

Записниците од состанокот на Федералниот комитет за отворен пазар (FOMC) ќе бидат анализирани за да се добие впечаток за високата инфлација во првиот квартал и за времето и степенот на можното намалување на каматните стапки во 2024 година. Пониските каматни стапки го намалуваат трошокот за заем, што би можело да ја поттикне економската активност и барањето на нафта.

Администрацијата за енергетски информации на САД објави дека залихите на сурова нафта во земјата се зголемиле за 1,8 милиони барели во текот на неделата која заврши на 17 мај.

Според аналитичарите, цените на суровата нафта се под притисок поради слабеење на основните фундаменти, со Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) најверојатно ќе продолжи со намалување на производството на нивниот состанок во јуни за да ги поддржи цените.

Физичките пазари на суровата нафта се во слабеење, што е уште еден знак дека загриженоста за снабдувањето се намалува. Примат на првиот месец за договорите за Брент во однос на вториот, познат како “заостанување”, е блиску до најниската од јануари.

Аналитичарите велат дека премијата за брзите договори со Брент е намалена за маргинални 10 центи за барел. „Олабавувањето на физичките пазари може да го охрабри ОПЕК + да го продолжи намалувањето на понудата од 2 милиони на ден до втората половина од 2024 година, кога ќе се соберат на состанок на 1 јуни“, рече Кајнат Чаинвала, виш менаџер за комодитети во Котак хартии од вредност.

„Премијата за ризик поврзана со тензиите во Блискиот Исток исто така се намалува, бидејќи испораките на нафта останаа непрекинати. Сите очи сега се насочени кон следниот состанок на ОПЕК + на 1 јуни, кога се очекува клучните производители на нафта да продолжат со ограничувањата на производството за да избегнат презаситеност ширум светот и да ги зголемат цените“, рече Рахул Калантри, потпретседател за комодитети во Мехта Еквитис Ltd.

━ повеќе содржини

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...
spot_img