34.9 C
Shtip
spot_img

Мицкоски најави голема германско-белгиска инвестиција во Македонија

Премиерот Христијан Мицкоски преку својот Фејсбук профил најави значителна германско-белгиска инвестиција во Македонија. Германската компанија ЕПСОТЕХ во партнерство со белгиската компанија АИМ планира да инвестира 20 милиони евра за изградба на нов производствен погон во земјата. Оваа инвестиција ветува создавање на нови работни места и заздравување на локалната економија.

Изградбата на погонот ќе придонесе кон зголемување на индустриската капацитетност и ќе овозможи поголема конкурентност на македонската економија на меѓународниот пазар. Деталите околу локацијата и временските рамки за изведба на проектот ќе бидат соопштени во наредниот период.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...
spot_img