24.8 C
Shtip
spot_img

Крај на ера: Наќе Георгиев под притвор по одземање на имунитетот

Штип, 21.05.2024: Контроверзната кариера на Наќе Георгиев, кој се служеше како апелациски судија во Штип во последните 15 години, можеби пристигна до својот крај. На итна седница одржана ноќеска, Судскиот совет му го одзеде имунитетот на Георгиев, што резултираше со негово ставање под притвор.

Ова драматично развивање следува по долг период на правни препирки и обвинувања кон Георгиев за различни нерегуларности во рамките на неговата судска функција. Одлуката за одземање на имунитетот е чекор кон можно судење, кое може дополнително да ја замагли неговата кариера и личен живот.

Притворските услови и потенцијално поминување во мрачна студена ќелија се сега реалност за Георгиев, додека јавноста и правниот систем очекуваат со напнатост понатамошните развои во овој случај. Овој момент е особено значаен за правосудниот систем во Штип, како и за широката јавност која бара правда и транспарентност во судските процедури.

Општеството и медиумите внимателно го следат развојот на настаните, додека Георгиев се подготвува за можни судски изведби кои би можеле да одредат неговата судбина. Овој случај служи како потсетник за важноста на одговорноста и интегритетот во судската власт.

━ повеќе содржини

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...
spot_img