24.8 C
Shtip
spot_img

Започна партерното уредување во населбата „Леваци“: Градот најавува големи реконструкции

Штип,10.06.2024: Градоначалникот на Штип најави амбициозен план за обнова на инфраструктурата во населбата „Леваци“, започнувајќи со партерно уредување на влезовите од повеќе станбени единици на улицата „Коле Неделковски“. Ова уредување е само почеток на поредица активности планирани за ова лето.

Градоначалникот објасни дека следната фаза вклучува темелна реконструкција на повеќе улици во населбата, со особен акцент на замена на подземната инфраструктура – водоводните и канализациските системи, кои не биле обновувани повеќе од 40 години. По завршувањето на овие подземни работи, ќе следува обнова на тротоарите и поставување на нов асфалт.

„Нашата цел е да ја подобриме квалитетата на живот за жителите на Леваци. Ги замолувам сите граѓани за трпение и разбирање додека траат градежните активности, бидејќи овие проекти се неопходни за да се обезбеди посигурно и поудобно живеење во населбата“, изјави градоначалникот.

Локалните власти ветија дека ќе ги информираат граѓаните за текот на работите и можни времени прекини во сообраќајот, за да ги минимизираат неудобностите. Овие проекти се дел од поголем план за модернизација на градската инфраструктура во Штип, со што се потврдува ангажманот на општината за подобрување на условите за живот на своите граѓани.

━ повеќе содржини

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...
spot_img