20.3 C
Shtip
spot_img

Добра вест за несоница, мала дневна промена може да го подобри сонот

Недоволниот и неквалитетен сон е поврзан со многу болести. Познато е дека постојано премалиот сон во текот на ноќта може да ја зголеми, на пример, отпорноста на инсулин и на тој начин да го зголеми ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Лошиот сон е поврзан и со депресија и кардиоваскуларни болести.

Исто така, познато е дека одредени промени во животниот стил, како што се промена на вашата исхрана на поздрава, намалување на внесот на кофеин и откажување од пушење може да го подобрат квалитетот на вашиот сон и истовремено да го подобрат вашето здравје.

Истражувачите од Исландскиот Универзитет Рејкјавик сега откриле дека луѓето кои редовно вежбаат најмалку два пати неделно по еден час имаат помала стапка на несоница и поголема веројатност да спијат 6-9 часа навечер.

Одличен ефект

Истражувачите ги анализирале податоците за активноста и спиењето на 4.339 учесници во период од 10 години. Учесниците беа на возраст од 39-67 години од девет различни европски земји. Истражувачкиот тим го зеде предвид и индексот на телесна маса (БМИ) на учесниците и историјата на пушење.

Тие откриле дека оние кои вежбале најмалку два пати неделно имале 42 отсто помали шанси да имаат проблеми со спиењето.

Оние учесници кои биле активни секој ден имале 55 отсто поголеми шанси да имаат добар сон без проблеми со спиењето.

Според студијата, резултатите може да се објаснат со фактот дека физички активните луѓе имаат поголема веројатност да следат поздрав начин на живот, што исто така може да влијае на спиењето.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img