34.9 C
Shtip
spot_img

ШОК НА СРПСКАТА СВАДБА! Невестата избегала со поклоните и бившиот дечко

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, за ТВ ПИНК раскажа некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од бегство на невестата , до бизарната приказна за невестата која побегнала со пликовите од свадбата со нејзиниот бивши дечко.

Бошко Бубања вели дека темата „празен плик“ на свадбите е една од најчестите и дека не се случува толку ретко.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празно плико бидејќи има Список на гости.

 Некогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека сумата ја земал некој и го вракаат празно. Затоа користат сигурносни торби без него кинењето е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари , туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците“.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

„Денес е стандард, некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случија на тепачките што ги организираше

Имаше главно убави настани и подароци. Некои за венчавката подариле станови од 100.000 евра. Од лоши ситуации, на пр. Невестата пред една и пол година, пред крајот на венчавката, отишла во својата соба и ги собрала сите пликови и исчезнала со бившото момче. Понекогаш гостите често носат инвентар со себе кога одат дома. Еднаш се случило сестрата на невестата да се сопне на скалите и врз неа паднале 30 комплети од прибор. Кумата го зела приборот за бибер и сол, па дискретно ја замолиле да ги врати, па на другарките им рекла да ги вратат бидејќи и тие биле фатени. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

━ повеќе содржини

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на улица „11 Октомври“. Овој проект има за цел да го подобри пристапот и безбедноста за...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери, кои наместо да се користат според намената, ѓубрето се складира над земјата. Секојдневно, големи количини...

Поставување на лежачки премини за поголема безбедност кај СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман

За зголемување на безбедноста на учениците, започна поставувањето на лежачки премини во близина на СОУ „Коле Нехтенин“ и основното училиште во Караорман. Оваа иницијатива...

Предупредување: Најавени несносливи горештини со температури над 35 степени

Синоптичарите издадоа предупредување за високи температури во наредните денови, со очекувања за максимуми кои ќе надминат 35 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат да преземат...

Трансформација на Балканска: Почнува асфалтирање на сите улици во населбата

Започнаа подготовките за асфалтирање на сите улични краишта во населбата Балканска во Штип. Овој проект цели кон подобрување на инфраструктурата и обезбедување на подобри...
spot_img