24.8 C
Shtip
spot_img

Започнуваат подготовките за асфалтирање на улица Сутјеска и паркингот кај Градскиот пазар во Штип

Штип, 28.05.2024: Општина Штип официјално најави дека започнуваат подготовките за асфалтирање на крак од улица „Сутјеска“ и паркинг просторот во непосредна близина на Градскиот пазар. Оваа иницијатива е дел од поголемиот план за подобрување на инфраструктурата и поврзаноста во градот, со цел да се олесни пристапот и да се подобрат условите за паркирање за граѓаните и посетителите.

Работите се очекува да започнат во текот на следните недели, при што ќе бидат вклучени модернизација на постоечките површини и поставување на нов асфалтен слој. Изведбата на проектот ќе придонесе за поздрава и поубава околина, истовремено зголемувајќи го капацитетот за паркирање кај еден од најфреквентните делови во градот.

„Со оваа реконструкција, не само што ќе ги подобриме сообраќајните услови, туку и ќе создадеме поудобно и практично решение за паркирање за сите граѓани кои го користат Градскиот пазар“, изјави претставник на општината. „Ова е уште еден чекор кон нашата цел за модернизација и унапредување на урбаната структура во Штип.“

Општина Штип ве моли сите возачи и пешаци да бидат внимателни и да ги следат поставените знаци и упатства за време на изведбата на работите. За сите актуелни информации и можни промени во сообраќајот, граѓаните се охрабруваат да ги следат објавите на официјалниот веб-сајт на општината и другите информативни канали.

Оваа инвестиција е предвидена да го зголеми вкупниот квалитет на живот во Штип, обезбедувајќи подобри услови и сигурност на сите корисници на улицата и паркинг просторот.

━ повеќе содржини

Мицкоски најавува поддршка за инвеститори за развој на македонската економија

Христијан Мицкоски, мандатар за состав на новата Влада, изјави дека идната администрација ќе приоритетизира поддршка на странските и домашни инвеститори како клучен елемент за...

Градежните работи на улицата „Широк Дол“ во Штип во прекин чекајќи геомеханички испитувања

тивности поради престојни резултати од геомеханички испитувања на земјините слоеви. Овие испитувања се критични за осигурување на безбедноста и стабилноста на подлогата, што е...

Прекин на водоснабдувањето во 11 улици во Штип поради изградба на кружен тек

Поради тековните градежни работи на кружниот тек Бриони и потребните промени на водоводната и канализационата мрежа, 11 улици во Штип утре ќе останат без...

ИГРОТЕКА ИЗБРКАЛА ТРИГОДИШНО ТЕШКОПОДВИЖНО ДЕТЕ СО ЦЕРЕБРАЛНА ПАРАЛИЗА, УТВРДИ КОМИСИЈАТА ЗА ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Тригодишно тешкоподвижно девојче болно од церебрална парализа било дискриминирано во една од најпосетените игротеки во Скопје, од вработена која не дозволила мајката да остане...

Топлотен бран: Очекувани температури до 36 степени

Според најновите метеоролошки податоци, се очекува значително зголемување на температурите во текот на денот, со максимални достигнувања до 36 степени Целзиусови. Граѓаните се потсетуваат...
spot_img