30 C
Shtip
spot_img

Штип News

Интензивна акција за гаснење пожари во атарот на село Селце

Според изјавата на градоначалникот Иван Јорданов, веќе од раните...

Почна уредувањето на тротоарите на улица „11 Октомври“

Започнаа градежните работи за уредување на тротоарските површини на...

Несовесно однесување: Граѓаните фрлаат ѓубре надвор од подземните контејнери

Во Штип се соочуваат со проблеми со подземните контејнери,...
spot_imgspot_img

━ последно објавени

Големи штети на шумите на Серта, загубени 1,5 милиони денари

Штетата од пожарите што ги зафатија шумите на Серта досега изнесува околу 1,5 милиони денари, изјави заменикот генерален директор на Национални шуми, Кире Михаилов,...

На денешен ден роден Александар Македонски

На 22 јули, 356 година п.н.е., во Пела, главниот град на Егејска Македонија, е роден Александар Македонски. Тој е еден од најзначајните војсководци и...

Трагедија кај Лесковац: Македонско семејство во сообраќајка, загина жена

Стравична сообраќајна несреќа се случила кај Лесковац, Србија, во која учествувало семејство од Македонија. Според информации од 192.rs, семејството, враќајќи се од одмор во...

Интензивна акција за гаснење пожари во атарот на село Селце

Според изјавата на градоначалникот Иван Јорданов, веќе од раните утрински часови, територијалната противпожарна единица е активна во атарот на село Селце. Во операциите учествуваат...

Нов паркинг на две нивоа во функција во центарот на градот

Од вчера е пуштен во употреба нов паркинг на две нивоа, лоциран во централниот дел на градот, кој нуди 26 паркинг места. Овој модерен...