20.3 C
Shtip
spot_img

Швајцарскиот изведувач Немо е победник на Евровизија

Швајцарскиот изведувач Немо во финалето за избор на песна на Евровизија, Малме, Шведска, 11 мај 2024 година

Швајцарскиот изведувач Немо е победник на изборот за песна на Евровизија што се одржа на 11 мај во шведскиот град Малме. Со песната „Код“ (The Code) Немо освои вкупно 591 поен.

Второто место по бројот на гласови го зазеде хрватската претставничка Бејби Лазања со песната „Рим тим таги дим“ која беше фаворит на годинашното натпреварување за најдобра евровизиска песна.

Немо од Швајцарија ѝ ја донесе на земјата третата победа на Евровизија. Финалето на натпреварувањето остана во сенка на дисквалификацијата на репрезентативецот на Холандија, Јост Клајн, неколку часа пред почетокот на програмата, во која настапија претставници на 25 земји.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img