20.3 C
Shtip
spot_img

ИЛОН МАСК И ТЕСЛА ПОД ИСТРАГА: Американскиот обвинител се сомнева дека лажеле за автопилотот

Американските обвинители истражуваат дали Тесла извршил измама со хартии од вредност или онлајн измама со тоа што ги довел инвеститорите и потрошувачите во заблуда за автономните можности на неговите електрични возила, изјавија за Ројтерс три лица запознаени со ова прашање.

Системите за автопилот и целосно самоуправување на Тесла помагаат при управувањето, сопирањето и промената на лентата – но не се целосно автономни. Иако Тесла ги предупреди возачите да бидат подготвени да ја преземат контролата над своето возење, Министерството за правда ги истражува изјавите на Тесла и извршниот директор Илон Маск кои сугерираат дека автомобилите можат сами да возат.

Истражуваше стотици несреќи, дури и оние со фатални исходи

Американските регулатори одделно истражија стотици несреќи, вклучително и фатални, кои се случија во Тесла со вклучен автоматски пилот, што резултираше со масовно повлекување на возилата.

Ројтерс ексклузивно известуваше за американската кривична истрага за Тесла во октомври 2022 година и сега е првиот што известува за специфичната кривична одговорност што ја истражуваат федералните обвинители.

Видеата на Тесла кои ја демонстрираат технологијата на веб-страницата велат: „Лицето на возачкото седиште е таму само од правни причини. Таа не прави ништо. Автомобилот сам вози“.

Во 2022 година, инженер на Тесла сведочеше во судски случај во врска со фатална несреќа во која учествуваше автопилотот. Во исто време, тој рече дека едно од видеата, објавено во октомври 2016 година, имало за цел да го покаже потенцијалот на технологијата и не ги прикажува точно нејзините способности во тоа време. Маск навистина го објави видеото на социјалните мрежи, пишувајќи: „Тесла сам вози (без човечко учество) низ урбаните улици до автопатиштата, а потоа наоѓа место за паркирање“.

Во конференцискиот повик со новинарите во 2016 година, Маск рече дека Автопилот е „веројатно подобар“ од човечки возач. За време на повик во октомври 2022 година, Маск зборуваше за претстојната надградба на FSD за која рече дека ќе им овозможи на клиентите да патуваат „на работа, кај пријатели или во продавница без да го допираат тркалото“.

━ повеќе содржини

Штип воведува иновација во управувањето со отпад: Поставување на првите подземни контејнери

Штип, 16.05.2024: Општина Штип започна со поставување на првите подземни контејнери за отпадоци, воведувајќи значајна иновација во системот за управување со отпад во градот....

Прекин на работа во сите сектори на Општина Штип поради реконструкција на електричната мрежа од страна на ЕВН

Штип, 16.05.2024: Денеска, поради вршење на реконструкција на електричната мрежа и проблеми во локалната трафостаница, зградата на Општина Штип и околните реони останаа без...

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, попладнево треба да пристигне во Македонија. Неговата екстрадиција претставува...

Општина Штип најавува ларвицидна дезинсекција на 17 мај за уништување на ларви на комарци

Штип, 14.05.2024: Општина Штип, во соработка со овластена фирма, ќе спроведе акција на ларвицидна дезинсекција на територијата на општината на 17 мај 2024 година...

Првпат во Македонија: Средните училишта во Штип изведоа симулација на државна матура

Пред 17 години (2007), во Македонија за првпат беше воведена државната матура за учениците од гимназиско и од четиригодишно средно стручно образование. Од воведувањето,...
spot_img