Почина жената од најславната фотографија на 20 век

0

Грета Фридман, жената во бело која бакнува морнар на њујоршкиот „Тајмсквер“ во фотографијата го симболизираше крајот на втората светска војна.

Таа починала во четвртокот наутро на 92 годишна возраст, а ќе биде погребана до својот починат сопруг на гробиштата во Арлингтон, Вирџинија, изјави нејзиниот син.

foto20vek

-Воопшто не го ни видов дека приоѓа, и пред да се освестам, се случи, вака вонејзиното интервју во 2012 за СБС, раскажуваше Фридман како се случил бакнежот.

Тие не се познавале, тој едноставно и пришол и ја бакнал. Потоа, таа и морнарот Џорџ Мендоза си заминале на различни страни. По една недела на насловната страница на „Лајф“ магазинот осамнала фотографијата од нивниот бакнеж.

Сподели.


Коментарите се затворени.