Ослободете се и од најситните брчки на лицето: Оваа состојка сите ја имаме и има магичен ефект!

0

Брчките се неизбежна појава, ни се допаѓало нас тоа или не. И не е само возраста причина за нивно појавување туку и начинот на живот, типот на кожа како животните навики.

Многу жени со години бараат начин како да се ослободат од брчките околу очите, но не треба многу далеку да одат, бидејќи домашните средства често се многу поефикасни отколку оние што ги произведува индустријата.

За да ја хидрирате чувствителната кожа околу очите, за да ја освежите и да ги отстраните знаците на замор и да ги отстраните брчките треба да го сторите следново:
Земете со вилушка свежа жолчка од јајце и со врвовите од прстите со благо тапкање нанесете го пределот околу очите и оставете го да отстои 15-20 минути. После тоа внимателно измијте се со ладна вода. После неколку дена со забрзано користење на оваа маска пријатно ќе се изненадите од резултатот.

Доколку брчките се подлабоки, во изматена жолчка додадете лажичка маслиново или бадемово масло. Исто така можете да додадете и капсула витамин Е. Во овој случај маската се мие со топла вода.

Ова е одлично домашно средство за нега на чувствителните делови околу очите.

Белката од јајцето можете да ја искористите да направите маска за лице, која ги отстранува акните, црвенилото и митесерите.

Сподели.


Коментарите се затворени.