Протеински палачинки со лимон

0

Кој не сака палачинки , но по секој оброк ве гризе совест бидејќи наместо една изедовте многу повеќе.

Затоа ви нудиме рецепт за здрави протеински палачинки со чиа семки и лимон.

Состојки:

  • 2 белки
  • 65 грама банани
  • 1 лажица чиа семки
  • 1/8 лажица екстракт од ванила
  • ½ лажици прашак за пециво
  • ½ лажица рендана кора од лимон
  • 1 лажица сок од свеж лимон
  • 1 лажица овес

Подготовка:

1. Во сад изгмечете ја бананата со виљушка и додадете ги сите останати состојки и миксирајте се додека да добиете глатка смеса.
2. Загрејте ја тавата и додадете малку сончогледово масло (или кокосово).
3. Ставајте дел по дел од смесата во тавата и печете една по друга страна на палачинката.
4. Оставете малку да се изладат и потоа уживајте во здравите палачинки без грижа на совест.

Имајте добар апетит!

Сподели.


Коментарите се затворени.