Мажите велат дека делува: Природен лек против ќелавост

0

Голема мака на современиот маж  е губењето на косата, кој во денешно време може да има различни причинители. Стрес, лоша исхрана или генетика, сето тоа допринесува на оваа состојба која се нарекува и алопеција.

Оваа состојба е нешто поретка кај жените но ниту нив не ги заобиколува. Со редовна и правилна нега и менувањето на навиките можете да ја спречите оваа состојба.

Но постои и еден стар лек за кој многумина мажи велат дека делува.

Состојки: маслиново масло, мед и цимет.

Подготовка: загрејте го маслиновото масло и во него додадете цимет и мед. Добро измешајте да добиете густа смеса. Овој лек треба да се држи во стаклен сад.

Употреба: премачкајте го темето на главата со оваа смеса и завиткајте во пешкир. Потоа оставете да делува 15 минути и потоа измијте ја со благ шампон. Се препорачува еднаш до два пати неделно користење на лекот.

Сподели.


Коментарите се затворени.