Викендов снежна бура, ќе навее снег до 35 сантиметри

0
Снежни врнежи со температури длабоко под нулата најавуваат метеоролозите на популарниот веб сајт за временска прогноза Accuweather.

Тие издадоа предупредување за снежна бура над Скпоје за викендов.


Од македонската УХМР најавуваат дека времето утре ќе биде променливо облачно, во југозападните и североисточните делови ќе има слаби врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. На запад ќе дува умерен до засилен западен ветер, особено на планините. Минималните температури ќе се движат од 1 до 6, а максималната од 5 до 11 степени.

Во четврток ќе има преодно стабилизирање. Во петок под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд, а од сабота се очекува позначително заладување со северен ветер и врнежи од снег.

На подолг рок метеоролозите предвидуваат дека идната недела ќе биде навистина студена.

tocka.com.mk

Сподели.


Коментарите се затворени.

Feedback

FLYERb