Направен мобилен телефон без батерија (ВИДЕО)

0

Истражувачи од Соединетите американски држави претставија прототип на мобилен телефон без батерија, којшто користи технологија за којашто се надеваат дека со тек на време ќе биде применувана во производите за големиот пазар, јавува агенцијата Ројтерс.

Телефонот е дело на група истражувачи од Универзитетот од Вашингтон во Сиетл и работи на принцип на генерирање на мали количини на енергија од радио сигнал.

Истражувачите планираат да лансираат еден производ за осум – девет месеци, но не сакале да откриваат детали.

Сподели.


Коментарите се затворени.