Еве како шминката да ви остане долготрајна кога температурите се високи

0

Секоја девојка знае дека жештината е голем непријател на мејкапот, бидејќи потењето може да ја претвори и најбеспрекорната шминка во маска на кловн.

За да не се претворите во жртва на жешките температури, може да се преземат однапред одредени мерки кои ќе го задржат изгледот свеж и секси.

Па така, доколку имате мрсна кожа, пред да нанесете шминка, поминете го лицето со некој лосион кој да ќе го отстрани вишокот на себум. Потоа нанесете основа за шминка.

Наместо да користите пудра, потпрете се на коректор и фина пудра, која исто така да го одземема вишокот на масти. Напудрете ги и очните капаци. Секогаш одбирајте сенки со силиконска основа, бидејќи тие потешко се упропастуваат од топлината и мрсната кожа.

Покријте ги со тенок слој пудра и трепките и потоа нанесете маскара. Така таа ќе се измеша со пудрата и потешко ќе се растече во топлина.

За усните земете мат кармини и заборавете на течните сјаеви кои лесно се растекуваат. За поголема прецизност однапред обележете контура со молив.

Сподели.


Коментарите се затворени.