Поставен споменикот на Драгослав Шекуларац во Штип

0

Вчера во Штип фирмата изведувач го постави споменикот на легендарниот Драгослав Шекуларац на платото пред Факултетот за образовни науки.

Споемникот на Шекуларац се состои од постамент во форма на бројот 10, на кој се поставени две нозе со копачки во модернистички стил, на кои стои фудбалска топка со потписот на Шекуларац.

Според првичните најави, споменикот требаше да биде откриен официјално денеска, но поради одложувањето на средбата на ветераните на Црвена Ѕвезда и Брегалница, се одложи и официјалното пуштање во употреба.

Драгослав Шекуларац е роден во Штип, 1937 година, а првите фудбалски чекори ги направил во коритото на река Отиња. За својот половина век поминат на фудбалскиот терен, Шекуларац одиграл 400 натпревари, постигнувајќи 267 голови. Одиграл 41 натрпевар во дресот на А тимот на некогашна Југославија за која постигнал 60 голови. Остатокот од натпреварите и постигнатите голови ги запишува како дел од Црвена звезда, за која на 375 натпревари постигнал 119 голови, а бил дел и од пет странски тимови.

Во својата тренерска кариера, бил тренер на 11 клубови од 6 држави, како и селектор на репрезентацијата на Гватемала.

Официјалното пуштање во употреба на споменикот најверојатно ќе се случи на 3 јуни.

стар

Сподели.


Коментарите се затворени.